19 Mayıs 2015 Salı

her telden, güzel işler


Millî ve dinî bayramlarda, yazı yazmayı pek istemesem de, aynı zamanda tatil olması nedeniyle kısıtlı zamanımda ve hazır evdeyken, elimdeki hazır malzemeyi bloga aktarmayı uygun gördüm, ki yazmazsam daha çook bekler bunlar. Bu arada tabii ki gençlerin, genç kalanların, herkesin bayramını da kutlarım.

En yukarıda gördüğünüz yastık yapım videosundan öğrenilerek yapıldı. Bu tarz yastıklarda, düz dokulu kumaş kullanmak, yapılan katmanların güzel görünmesini sağlıyor. Kullandığım kadife dökümlü ve elastik kumaş örnektekinden daha farklı bir doku oluşturdu. Smocking  adı da Türkçe'de elişi literatüründe karşılığını bulamadım. İşin en zor kısmı kumaşa çizgileri aktarmak, gerisi kolay.


Çizgileri, kendiliğinden uçan kalem ile çizdim. Tabii böyle olunca çizgiler silinmeden bir an önce bitirmek gerekti.Ailenin diğer üyelerinin yaptığı işlere de yer vermek lazım blogda. Mesela, ahşap boyamada ustalaşan bir ablamın bizim için boyadığı tepsi. Ahşap boyama ile bitmiyor tabii. Hemen her kardeşte el sanatlarına ve güzel sanatlara karşı bir düşkünlük ve yetenek var gerçekten, övünmek gibi olmasın.

 

Bu deseni çok kişi tanıyordur eminim. Eskiden evlerin duvarlarına süs halısı olarak asılan halının deseni. Nereden geldi, nereden alındı bilmiyorum ama  tüm diğer hatıralarımız gibi mazide kaldı.


Bu minyatür kağnı da çook yakınım bir büyüğümün eseri. İznini de almadım, karşı çıkacağını sanmadığımdan yayınladım. İnşaallah kızmaz. Yeğenimin düğününe gittiğimde çekmiştim fotoğrafını, Yoksa zamanla parçaları kaybolup gidecek, hatırlamayacağız belki.


Çok güzel değil mi? 30-40 cm bir kağnı.


Az kaldı unutuyordum. Geçen yazımda fotoğrafını yayınladığım su damlası desenli kumaştan da bu elbiseyi diktim.Dikerken çok zorlandım, hassas bir kumaş ve sökmeye gelmiyor. Ayrıca dikerken ellerim nedendir bilmem yapış yapış oldu. Elbiseyi tamamlamadan yıkamak zorunda kaldım.

Herkese iyi haftalar dilerim. Esen kalın. 

8 yorum:

 1. cok guzeller yastıg a bayıldımmm ellerıne saglıkkkk

  YanıtlaSil
 2. çok güzel el işleri hepsi harika ailece hamarat olunca böyle şahane işler çıkıyor ellerinize sağlık sevgiler...:))

  YanıtlaSil
 3. Ayy yastiga bayildim. Koltuk takiminda bir tane var ayni model, bir tane daha lazim. Videoyu yariya kadar izledim, yok dedim bu sabir isi, hic bana gore degil:)) Masallah ne maharetli bir ailesiniz boyle.

  YanıtlaSil
 4. yastık ve elbiseye dikişe ayrı bir sevgim olduğundan bayıldım. Elinize sağlık....:) ayrıca bloğum olmadan önce ilk takip etmeye başladığım blog olma özelliğinizden dolayı da bendeki yeriniz ayrıdır... Belirtmeden geçemiycem.. Ben de beklerim.. Sevgiler....:)

  YanıtlaSil
 5. maaşallah becerikli bir aileniz var.. öncelikle yastığa bayıldım. harika görünüyor.. bir de tepsiyi görüncce çocukluğumdaki duvar halıları geldi nostalji yapmış oldum böylece.. ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 6. elinize emeğinize sağlık çok beceri isteyen bir çalışma olmuş.

  YanıtlaSil
 7. yastık harıka olmus ben yaklasık 15 yıl önce boyle bır calısma yapmıstım sanırım kumasın arkasına sekıller cızzılerek o sekıllerı ıp ıle dıkerek yapılıyordu sizinkidemi oyle

  YanıtlaSil
 8. Bende 2 sene once falan diktim boyle bir yastik sizin gibi videolardan ogrenerek ellerinize saglik sizinkidr cok guzel olmus😊

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...