29 Mayıs 2013 Çarşamba

yaza 5 kalaYaz mevsiminin kavurucu sıcaklarına yaklaşırken, bizim miniklere ve kendimize yaz giysilerini hazırlamakta biraz geç kaldım sanıyorum. Blogdan uzak kaldığım sürede boş durmadım tabii de, yayınlamaya değecek bir şey de yapmamış olma hissiyle yayın da yapmadım. Aşağıdakiler hariç:Bu puantiyeli kumaştan, çok önceleri diktiğim elbisenin modelinden 2 tane, diğer minik puanlı kumaşla da yine önceden diktiğim elbise-şort modelinden diktim. 1-2 yaş için (ilk resim). Bu elbiselerin,  henüz doğmamış bir (hatta iki olabilir) kız bebeğe hediye olarak gidesi var sanki...


Aslında bu aralar kapitone kumaşlarla uğraştım, hani şu parlak ve hurç yapılan. Elimde kalan en ufak parçaya kadar hurca çevirdim. Hatta en sona kalanları da çekmecelerimin içine örtü yaptım. Ohh, biraz kumaş eksilmiş oldu, darısı diğerlerinin başına. Aşağıdaki resim kolajı, sağda son diktiğim pudra renkli elbiseyi kızımın üzerinde, solda minik prensesimizin lavaboda serinlemeye çalışırken yakalandığı anı gösteriyor. Üzerindeki elbise de burada diktiğim elbise.


Şu yazımda söz ettiğim kumaşların -koton- firmasının çocuk kreasyonunda kullanılan kumaş olduğunu öğrenince hevesim kaçtı. Pembe kumaştan 4 metre kadar almıştım. Bir an önce bolca harcayıp bitirmeyi düşünüyorum. Çapraz bantlı elbisenin kumaşı da yine aynı firmanın ve Allah'tan fazla almamışım. Netten alınan resimleri aşağıda:

kaynak 1 ve 2
Yine hangi firmanın kullandığını çözemediğim bu minik puantiyeliden, bir de büyük yeğenlerime (7-8 yaş) etek yaptım. Bu da kopya bir model oldu. Daha doğrusu her zaman kullandığım bir model olsa da, zerrininpenceresinden blogda görünce model arayışına girmeden aynı kumaştan dikiverdim. Umarım bana kızmayacaktır. Zaten paylaşımlarımız birbirimize fikir vermek amacını da taşımıyor mu bloglarda? Ticari amaçlı kullanılmadığı sürece...


Bu tarz kumaşlar, yani su-lu denilen ve boydan boya deseni bulunan kumaşlarda ve kalın çizgili kumaşlarda her türlü etek dikilemiyor. Bu kumaşlardaki deseni bütün olarak kullanmak isterseniz mutlaka etek ucuna denk getirmek gerekiyor ve de etek baskısı açısından kolaylık sağlıyor. Kloş veya daire etek dikmek mümkün değil.


Bu arada, kızım çocukken aldığım ve kimseye vermediğim 1993 yılı Burda-özel çocuk sayısını bulamıyorum bir türlü. Kaybolmuş. Bu dergiden elinde olup da işine yaramayan ya da sahaflarda  gören bilen olursa bana haber verebilir mi? Ücret ya da istediği burda dergisi karşılığında alabilirim. Bir kaç ay önce ebay.de'de hem de aynı hafta iki kez karşılaştım kendisi ile. Göndericiler Türkiye'ye gönderim yapmıyordu. Mail ile rica etmek de hem Almanca bilmediğim için hem de İngilizce bile olsa zoruma gittiği için işime gelmedi.

Mutlu günler hepinize.

14 yorum:

 1. ne hoş şeyler dikmişsin.ellerine sağlık...

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel elbiseler böyle. Hepsine bayıldım. Etek de zaten ayrı bir güzel. Bu kumaşları her yerde bulabiliyor muyuz?

  YanıtlaSil
 3. Ne kadar güzel şeyler dikiyorsunuz hayran kalıyorum hep valla.. elerinize sağlık..

  YanıtlaSil
 4. elbiseler çok güzel olmuş ellerinize sağlık eğer hediye edecekseniz biz kabul ederiz :)

  YanıtlaSil
 5. Ellerinize sağlık harika olmuş. Kumaşlarınızda harika. Kumaşlarınızı nereden alıyorsunuz? Diktiklerinizi ve seçtiğiniz kumaşlar da harika.

  YanıtlaSil
 6. daha ne yapacaksın, harika şeyler çıkmış ortaya. hem n'olmuş Koton'daki kumaşların aynısıysa. hepsine bayıldım :))

  YanıtlaSil
 7. çok çok beğendim.. özellikle bir kız annesi olarak ta çok imrendim:)

  YanıtlaSil
 8. hepsi birbirinden güzel olmuş ellerinize saglık.benim o tür egolarım yoktur. zaten paylaşma sebebimizde fikir vermek degilmidir bi anlamda.isim vererekte onure etmişsiniz tesekkür ederim.daha yolun çok başındayım.amatörlüğün kör noktasındayım desem yalan olmaz.sizin gibi birbirinden güzel şeyler diken arkadaşlar sayesinde hevesleniyorum.sevgiler....

  YanıtlaSil
 9. geçen gün bende kotonda gördüm aklıma siz geldiniz.::) sizde görmüşsünüz modleleri. kumaşlar çok güzel.siz daha iyisin dikmişsiniz hem de.ellerinize sağlık.

  YanıtlaSil
 10. hepsi de birbirinden guzel ellerinize saglik. sizin diktikleriniz kotondan daha guzel olmus. bu kumaslaridan baktim dediginiz yere maalesef kalmamis. neden kalmadigi simdi anlasiliyor:))

  YanıtlaSil
 11. çok çok güzel olmuş elbiseler Koton halt etmiş yanınızda

  YanıtlaSil
 12. Bayıldım blogunuza ellerinize sağlık her gördüğüm parça birbirinden güzel

  YanıtlaSil
 13. benim sorum etek için kemerdeki lastik nasıl dikiliyor?bir tarafı düz bir tarafı lastikli acemiler için gelsin:)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...